W piątek 9 marca w siedzibie Parku Przemysłowego Łomża odbyło się wyjazdowe posiedzenie Podlaskiego Forum Gospodarczego. Są to cykliczne spotkania organizowane przez Witolda Karczewskiego, prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, służące wymianie doświadczeń w zakresie działań podejmowanych przez największe miasta naszego województwa na rzecz biznesu. Od tego roku do grona Białegostoku, Łomży i Suwałk dołączył Bielsk Podlaski. Tym razem poruszono tematy zasad zrównoważonego rozwoju oraz strategii dla rozwoju przedsiębiorczości.

W swoim wystąpieniu prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślał, że Łomża jest dobrym przykładem miejscowości korzystającej z rządowego wsparcia. – Już nie tylko duże metropolie jak Warszawa czy niedaleki Białystok mogą z niego korzystać, ale również mniejsze miejscowości, czego jesteśmy dobrym przykładem – mówił Mariusz Chrzanowski, obszernie wskazując działania rządowe w naszym mieście, m.in. współfinansowanie Filharmonii Kameralnej, przebudowę Hali Targowej na Halę Kultury, środki z ochrony środowiska pozyskane nie tylko przez Urząd, ale też miejskie spółki oraz programy „Mieszkanie Plus” i „e-Bus”. – To są dobitne przykłady jak funkcjonuje zrównoważony rozwój kraju. Budujące jest również to, że naszego miasta nie omijają najważniejsze osoby w Polsce – mówił wymieniając mające miejsce w tej kadencji wizyty premier  Beaty Szydło, wicepremierów Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina, czy obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze jako wicepremiera.

Odnosząc się do biznesu Prezydent podkreślił, że uchwalony pod koniec 2016 roku program rozwoju przedsiębiorczości powinien zostać opracowany już dwadzieścia lat temu. W jego ocenie stanowi on dobry fundament pod rozwój przedsiębiorczości w naszym mieście. Funkcjonuje jednak dopiero od roku i jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o jego efektach, ale włodarz miasta jest przekonany, że pojawią się one za kilka lat. Dokument dotyczy głownie tych przedsiębiorców, którzy będą w Łomży  inwestować i tworzyć miejsca pracy. – Staramy się też współpracować z lokalnymi biznesmenami, bo należy rozpocząć budowę przedsiębiorczości od naszych lokalnych przedsiębiorców. Samorząd ma im pomagać i być blisko nich, a gdy już zbudujemy ten potencjał, to możemy myśleć o tym, by pojawiali się tu inwestorzy z zewnątrz – mówił prezydent Chrzanowski informując, że nawet po działkach sprzedanych w podstrefie ekonomicznej widać, że głównie zainwestowali tam nasi lokalni biznesmeni. W jego ocenie ogromną szansą dla Łomży jest budowa trasy  Via Baltica, bo otworzy ona nowe horyzonty i nowe możliwości inwestowania dla przedsiębiorców z zewnątrz. Zwracał również uwagę, że działki inwestycyjne w mieście się kurczą. – Musimy zadać sobie pytanie co dalej, bo miasto nie dysponuje dużą ilością takich nieruchomości, ale są osoby fizyczne, które mają te tereny. W związku z realizacją trasy Via Baltica zauważamy duże zainteresowanie firm z Warszawy, które w naszej części kraju chcą prowadzić swoją działalność i musimy być do tego przygotowani. Chcemy wspomagać rozwój przedsiębiorczości poprzez ułatwianie kontaktów przedstawicielom tych firm z właścicielami terenów mogących zostać wykorzystanymi na cele inwestycyjne – mówił Mariusz Chrzanowski zapowiadając wizytę w Łomży prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Marcina Chludzińskiego, z którym podejmowane są wspólne działania na rzecz terenów inwestycyjnych w mieście.

Prezydent Mariusz Chrzanowski wymienił także inne programy i podejmowane działania, które mają przełożyć się na zrównoważony rozwój miasta. Jak podkreślał, jego istotą jest, by poprawa życia współczesnych i przyszłych pokoleń była oparta nie tylko na rozwoju gospodarczym, ale również dostępie mieszkańców do wysokiej jakości edukacji, terenów sportowych i rekreacyjnych, opieki zdrowotnej, komunikacji miejskiej, polityki prorodzinnej i senioralnej, ale także dbaniu o środowisko naturalne.

W piątkowym spotkaniu udział wzięli m.in. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zastępca Prezydenta Suwałk Łukasz Kurzyna, Skarbnik Miasta Bielsk Podlaski Anna Szkoda oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.