W Parku Przemysłowym Łomża w ramach Hub of Talents 2 inkubację rozpocznie startup SANITAS EQUI, który zajmuje się tematem rafinacji ejakulatu i selekcji plemników x i y z wykorzystaniem nanocząsteczek w praktyce lekarsko weterynaryjnej.

Jest to metoda pozaustrojowego oczyszczania ejakulatu, mająca na celu izolację plemników zdrowych od uszkodzonych aby zmaksymalizować wartość biologiczną nasienia. Zabieg ten ukierunkowany jest na uzyskanie materiału genetycznego do najcenniejszych osobników męskich o słabych parametrach rozrodczych (obecnie ogiery czystej krwi, w przyszłości osobniki zagrożone wyginięciem). 

Pomysł narodził kilka lat temu kiedy Pomysłodawca, Przemysław Bartoszek, rozpoczął karierę pracę zawodową i naukową pod patronatem prof. Leszka Krakowskiego. Wtedy to zauważył, że istnieje potrzeba ratowania bezcennego dorobku hodowlanego pokoleń, a sami hodowcy wielokrotnie zwracali się z prośba o ”wynalezienie metody zwiększającej płodność samców”. Projekt wykorzystuje nanotechnologię i wzbudza duże zainteresowanie wśród właścicieli i hodowców zwierząt.

Pomysł jest inkubowany w ramach projektu Platformy startowej dla nowych pomysłów Hub of Talents 2.