Przedsiębiorco – poznaj rynek gruziński

Gruzja to nie tylko znakomitej jakości wina i woda mineralna. To także 5-milionowy, niezwykle chłonny rynek zbytu, na którym polskie towary cieszą się bardzo dobrą opinią. Jeśli chcesz eksportować swoje produkty do Gruzji lub chciałbyś sprowadzać je z Kaukazu - przyjdź na Vademecum rynków zagranicznych organizowane przez Podlaską Fundacje Rozwoju Regionalnego oraz Park Przemysłowy Łomża i dowiedz się wszystkiego o rynku gruzińskim.

Już 20 kwietnia 2017r. o godzinie 11.00 w budynku Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Gen. Sikorskiego 166 odbędzie się kolejne spotkanie dla przedsiębiorców chcących inwestować i szukających kontaktów biznesowych poza krajem. Seminarium Vademecum rynków zagranicznych: Gruzja poprowadzą radca handlowy Ambasady Republiki Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej Pani Natalia Topchishvili oraz Prezes Polsko – Kazachstańskiej Izby Handlowo – Przemysłowej Piotr Guzowski.

Dzięki niezwykle liberalnym reformom ekonomicznym, gospodarka gruzińska jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się wśród byłych europejskich republik radzieckich. Od zakończenia konfliktu rosyjsko – gruzińskiego w 2008 roku nastąpił znaczący wzrost polsko – gruzińskich kontaktów politycznych, turystycznych i gospodarczych. Istotnie zwiększyła się też wymiana handlowa Polski z Gruzją, która w 2015 roku przekroczyła 130 mln USD, z czego aż 88 mln USD stanowiła wartość polskiego eksportu do Tbilisi”– zauważa Prezes Parku Przemysłowego Łomża Andrzej Kiełczewski.

Ostatnie lata to także zacieśnianie więzów gospodarczych i politycznych Gruzji z Unią Europejską.  Podczas III Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Wilnie w dniach 28-29 listopada 2013r., Gruzja uroczyście parafowała Umowę Stowarzyszeniową z Unią Europejską, obejmującą porozumienie o strefie wolnego handlu (DCFTA). Umowa ta weszła w życie we wrześniu 2014 roku.

Korzystnym impulsem do rozwoju współpracy pomiędzy Unią Europejską, a Gruzją jest bez wątpienia również decyzja Parlamentu Europejskiego znosząca z dniem 1 kwietnia 2017 roku wizy dla obywateli gruzińskich udających się na teren Wspólnoty w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych na okres 90 dni w ciągu pół roku.

Z perspektyw Armenii, w której właśnie przebywam – najbliższego sąsiada Gruzji, mogę potwierdzić, że polskie produkty są i tu i tam bardzo cenione. Kraje ze sobą blisko współpracują, więc rynek praktycznie jest 2 razy większy. Ale chyba najważniejsza jest bardzo przyjazna atmosfera dla naszych przedsiębiorców oraz ogromne potrzeby importowe – podkreśla Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Andrzej Parafiniuk.

Program seminarium obejmuje omówienie charakterystyki rynku gruzińskiego z uwzględnieniem realiów politycznych, możliwości wymiany handlowej na linii Polska – Gruzja oraz zasad gruzińskiej kultury biznesu. Ponadto poruszone zostaną zagadnienia dotyczące rozpoczynania działalności gospodarczej w Republice Gruzji,  a także metod pozyskiwania i komunikacji z przedsiębiorcami z Kaukazu. W dalszej części seminarium uczestnicy otrzymają garść praktycznych wskazówek przydatnych w relacjach handlowych z partnerami z Gruzji.

Organizatorzy:

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

Park Przemysłowy Łomża Sp. z o.o.

Ambasada Republiki Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej

Polsko – Kazachstańska Izba Handlowo – Przemysłowa

 

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o składanie do dnia 18 kwietnia br. aplikacji na adres email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

hub

 

asia

 

biznes