Jednym z celów strategicznych Polskiego Funduszu Rozwoju jest rozwój innowacyjności firm. Źródłem innowacyjności są m.in. projekty B+R, które są wymagające i potrzebują odpowiedniego przygotowania. Na początku 2023 r. zostały ogłoszone konkursy w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), które umożliwiają finansowanie działalności B+R. Zespół PFR widząc potrzebę firm w tworzeniu i prowadzeniu projektu dotacyjnego, przygotował kompleksową ofertę warsztatową w tym obszarze.

Krok po kroku w stronę dotacji

W ramach komercyjnych warsztatów „Architekt projektów B+R”  oraz „Finansowanie projektów B+R”  już ponad 130 firm z różnych branż skorzystało ze wsparcia dotyczącego projektów B+R  (status: czerwiec 2023).
Warsztaty mają za cel przygotować do zarządzania projektami B+R: od przygotowania merytorycznego, poprzez aplikowanie o środki dotacyjne aż do pozyskania, realizacji i rozliczenia projektu. W zależności od potrzeb oraz wiedzy organizacji podzieliliśmy warsztaty na dwa etapy: „Architekt projektów B+R” oraz  „Finansowanie projektów B+R”.  Dokładny zakres warsztatów, obrazuje poniższa tabela.

 

Etap I: Architekt projektów B+R Etap II: Finansowanie projektów B+R
Dla kogo? Osoby odpowiedzialne za merytorykę projektu B+R finansowanego z Funduszy Europejskich Osoby odpowiedzialne za przygotowanie, realizację oraz rozliczenie projektu B+R finansowanego z Funduszy Europejskich
Co? Planowanie merytorycznego zakresu projektu B+R (aspekt merytoryczno-formalny) gdzie m.in. poruszone zostanie:

  • definiowanie obszaru badań,
  • wyznaczanie ścieżki krytycznej projektu,
  • określanie kamieni milowych projektu,
  • analiza ryzyk,
  • budowa zespołu projektu
Planowanie wniosku dotacyjnego (aspekt formalno-finansowy) gdzie m.in. poruszone zostanie:

  • poznanie zasad konkursowych (m.in. kryteria i zasady naboru, pomoc publiczna, dokumentacja, generator wniosków),
  • poznanie ścieżki SMART FENG (m.in. wybór modułów),
  • przygotowanie budżetu projektu oraz załączników wniosku,
  • przygotowanie do panelu oceniającego,
  • przygotowanie do realizacji projektu
Po co? Zdobycie wiedzy o strukturze projektu B+R wraz z jej przeniesieniem na wniosek dotacyjny Zdobycie wiedzy o formalnych i finansowych zasadach realizacji wniosków dotacyjnych
Koszt 970 zł netto 970 zł netto
Więcej informacji Więcej szczegółów Więcej szczegółów

 

Nawiązując do potrzeb firm został przygotowany pakiet warsztatów, który pozwala skorzystać z dwóch szkoleń. Warto zaznaczyć, że obydwa szkolenia uzupełniają się kompleksowo. 

Co nas jeszcze wyróżnia? Praca z praktykami i ekspertami ds. pozyskiwania dotacji i projektów B+R!

Za stronę merytoryczną i prowadzenie warsztatów odpowiadają praktycy.

  • Błażej Żyliński: Chief Technology Officer i kierownik projektów B+R, tworzy produkty od koncepcji po wdrożenie. Określa siebie najemnym innowatorem i seryjnym przedsiębiorcą.
  • Michał Skwierczyński: Prawnik, który nie boi się liczb. Ekspert w zakresie pomocy publicznej, w szczególności pozyskiwania dotacji i ulg podatkowych na inwestycje oraz prace badawczo-rozwojowe realizowane przez małe, średnie i duże firmy

Czym się kierować przy wyborze warsztatów?

Organizacja ma pełną dowolność przy wyborze warsztatów. Jeżeli w firmie jest potrzeba wzmocnienia kompetencji w planowaniu projektów, rekomendujemy warsztaty ,,Architekt projektów B+R”. Z kolei „Finansowanie projektów B+R” to warsztaty, w których uczestnicy poznają szczegóły związane z pozyskaniem dotacji, w ramach ścieżki SMART FENG.

Masz pytania? Napisz: siecfirmprzyszlosci@pfr.pl, postaramy się dobrać szkolenia do Twoich potrzeb!

Warsztaty są organizowane w ramach działań Sieci Firm Przyszłości PFR.

Program Sieć Firm Przyszłości PFR jest odpowiedzią na wyzwania przedsiębiorców w obszarach cyfryzacji, innowacji i transformacji energetycznej. Zespół PFR stworzył ofertę dla dużych firm, które chcą rozwijać kompetencje swoich pracowników, aby lepiej identyfikować wyzwania, usprawnić procesy planowania i wdrażania zmian.

Więcej na stronie: https://pfrsa.pl/siecfirmprzyszloscipfr