„Platformy startowe dla nowych pomysłów” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) to kompleksowe wsparcie dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, skierowane do osób fizycznych lub zespołów posiadających innowacyjne pomysły biznesowe. Działanie realizowane w ramach Funduszy Europejskiej dla Polski Wschodniej ruszyło w marcu br. i potrwa aż do czerwca 2027 r.

Sektor startupów i spółek nowych technologii odgrywa kluczową rolę w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy. Młodzi pomysłodawcy coraz częściej poszukują wsparcia dla swoich innowacyjnych idei. Program „Platformy startowe dla nowych pomysłów” ma na celu przekształcenie pomysłów w rentowne produkty poprzez dostarczenie właściwych usług, w tym doradztwa i mentoringu oraz zapewnienie dostępu do biur i infrastruktury.

Jak zgłosić się do programu?

Proces aplikacyjny do programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów” należy rozpocząć od starannego wypełnienia wniosku inkubacyjnego. Można to zrobić korzystając z Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI) dostępnego na stronie PARP. We wniosku należy zawrzeć możliwie szczegółowe informacje dotyczące istoty pomysłu biznesowego, związanej z nim innowacji produktowej oraz zespołu realizującego przedsięwzięcie. W formularzu aplikacyjnym pomysłodawca określa również poziom gotowości technologicznej (TRL) proponowanego rozwiązania, identyfikuje kluczowe zasoby potrzebne do realizacji projektu oraz opisuje minimalną wersję produktu (MVP), która zostanie stworzona w toku programu inkubacji. Złożony wniosek podlega ocenie ekspertów m.in. pod kątem innowacyjności oraz potencjału komercyjnego.

Którą Platformę startową wybrać?

Zgłaszający mają do wyboru aż sześć Platform startowych, z których każda proponuje autorski program inkubacji, dostęp do unikalnych parterów biznesowych oraz branżowe specjalizacje. Odpowiedni dobór zaawansowanych usług, dostęp do właściwej infrastruktury oraz sieci branżowych ekspertów może być kluczem do sukcesu projektu. W programie są dostępne następujące platformy.

  • Wschodni Akcelerator Biznesu 2 (Puławy): platforma specjalizuje się we wsparciu startupów z takich obszarów jak rolnictwo, ekologia, przemysł rolno-spożywczy, przemysł 4.0 oraz gamedev i sporttech.
  • HugeTECH Revolution (Rzeszów): platforma będzie inkubowała projekty ze wszystkich sektorów, ze szczególnych uwzględnieniem sektora zdrowia i technologii medycznych, oferując wsparcie w rozwoju innowacyjnych produktów i usług zdrowotnych.
  • Hub of Talents 3 (Białystok, Łomża, Suwałki): platforma oferuje startupom wsparcie przede wszystkim w obszarze nowych technologii przemysłowych, zwłaszcza w branży metalowo-maszynowej. Zgłaszać mogą się również pomysłodawcy bez obranej specjalizacji branżowej.
  • Start in… (Rzeszów, Mielec, Kielce): oferuje specjalistyczne wsparcie dla startupów z branży motoryzacyjnej, pomagając w przekształcaniu innowacyjnych koncepcji w gotowe do wdrożenia produkty.
  • Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis” (Radom): program skierowany do startupów działających w branżach takich jak przemysł maszynowy, energetyka, ekologia, budownictwo ekologiczne czy przemysł rolno-spożywczy.
  • Unicorn Hub 2.0 (Lublin, Stalowa Wola): specjalizuje się w medycynie i zdrowiu publicznym, wspierając startupy w opracowywaniu i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań w tych sektorach.

Dlaczego warto wziąć udział?

Program „Platformy startowe dla nowych pomysłów” oferuje korzyści startupom na najwcześniejszym etapie rozwoju, istotnie zwiększając ich szanse na rynkowy sukces. Program inkubacji to proces bezpiecznego, profesjonalnego poszukiwania rentownego modelu biznesowego, intensywna praca z rynkowymi praktykami nad kluczowymi funkcjami przyszłego produktu i modelowanie oferty w ścisłej relacji z wybranym segmentem klientów. Parki naukowo-technologiczne i inkubatory Polski Wschodniej oferują startupom komfortową przestrzeń dla efektywnej pracy nad przyszłym biznesem. Każdy ze startupów oprócz indywidulanie dobranych, bezpłatnych usług może liczyć również na grant pieniężny, który pomoże sfinansować pierwsze koszty spółki. Program to również szansa na prezentację pomysłu przed inwestorami, co otwiera drogę do pozyskania kapitału oraz nawiązania strategicznych partnerstw biznesowych.

W dalszej perspektywie startupy dysponujące już gotowym produktem i rentownym modelem biznesowym uzyskują możliwość ubiegania się w konkursie PARP o bezzwrotne dofinansowanie do 600 tys. zł. Środki te mają służyć rozwojowi działalności spółki i realizacji sprzedaży produktu na rynku krajowym i zagranicznych.

Zgłoszenia innowacyjnych pomysłów do programów inkubacyjnych Platform startowych są przyjmowane do 16 czerwca 2027 r.

parp.gov.pl