Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza nabór do konkursu „Startup Booster Poland – Startups Exchange”, skierowanego do akceleratorów oferujących międzynarodowe wsparcie. Zainteresowane podmioty będą mogły składać wnioski od 13 listopada 2024 r. do 8 stycznia 2025 r. Program jest realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027.

Kto może starać się o dofinansowanie?

W konkursie udział mogą wziąć podmioty specjalizujące się we wspieraniu międzynarodowej działalności innowacyjnych firm. Wśród kluczowych wymogów jest m.in. doświadczenie w pracy ze startupami oraz potencjał do realizacji programów na poziomie międzynarodowym. Na dofinansowanie może liczyć organizacja proponująca ambitną koncepcję akceleracji, która w wymierny sposób przyniesie korzyści polskim startupom o międzynarodowym potencjale. Zwycięski akcelerator musi dysponować trwałymi relacjami międzynarodowymi i praktycznym doświadczeniem na konkretnych rynkach zagranicznych.

Warunki dofinansowania

Operator programu można uzyskać dofinansowanie w wysokości od 7 do 10 mln zł. Środki te pokryją m.in. koszty operacyjne akceleratora, w tym koszty promocji i wynagrodzeń zespołu realizującego projekt – ta część budżetu nie może przekroczyć 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostała część dofinansowania to środki przeznaczone na bezpośrednie wsparcie startupów, oferowane przez akcelerator w postaci bezpłatnych usług i grantów.

Projekty powinny uwzględniać rozpoczęcie pierwszej rundy akceleracji nie później niż 1 czerwca 2025 r. i zakończenie akceleracji nie później niż 30 października 2027 r.

Jak oceniane są projekty?

Ocena projektów dokonywana będzie w oparciu o kryteria obligatoryjne i rankingujące. Projekt może zostać wybrany do dofinansowania, jeśli w każdym z kryteriów obligatoryjnych otrzyma ocenę pozytywną i w każdym z kryteriów rankingujących uzyska minimalną liczbę punktów wymaganą do spełnienia kryterium.

W ramach kryteriów obligatoryjnych oceniana jest m.in. kwalifikowalność wnioskodawcy oraz budżet projektu. W ramach kryteriów rankingujących ocenie podlega m.in.:

  • doświadczenie wnioskodawcy w zakresie realizacji programów akceleracji z uwzględnieniem ich rezultatów, takich jak wsparcie startupów w sprzedaży za granicą lub pozyskaniu inwestycji zagranicznej;
  • potencjał innowacyjny oferowanych rynków akceleracji;
  • koncepcja programu akceleracji w zakresie adekwatności, spójności i wykonalności zaplanowanych działań.

Ważnym elementem jest zdolność akceleratora do zapewnienia startupom jakościowego wsparcia zarówno na etapie krajowym, jak i zagranicznym programu akceleracji.

Jak aplikować?

Aplikacje można składać wyłącznie elektronicznie poprzez system LSI od 13 listopada 2024 r. Termin składania wniosków upływa 8 stycznia 2025 roku o godzinie 16:00.